Deweloper przekazuje teren pod park w Józefosławiu - czy to wystarczy wobec postępującej urbanizacji?
Największa polska wieś Józefosław staje przed kolejnym wyzwaniem urbanizacyjnym. Deweloper OKAM, w zamian za zgodę na budowę nowego osiedla, przekazuje gminie dwa hektary terenu pod park. Czy to wystarczy, by zachować równowagę w intensywnie rozwijającej się miejscowości?
Autor

Teren po zakładzie produkcyjnym w Józefosławiu - miejsce przyszłej inwestycji deweloperskiej i parku
Kolejna wielka inwestycja deweloperska zmienia oblicze polskiej wsi
W czasach gdy tradycyjne polskie wsie zanikają pod naporem urbanizacji, Józefosław pod Warszawą staje się przykładem niepokojących zmian demograficznych i kulturowych. Z niewielkiej podmiejskiej miejscowości przekształcił się w największą wieś w Polsce, zamieszkałą przez ponad 14 tysięcy osób.
Symboliczne ustępstwo dewelopera
Firma OKAM, która nabyła 11-hektarowy teren po dawnym zakładzie produkcyjnym Vantiva, zobowiązała się przekazać gminie Piaseczno zaledwie 2 hektary pod przestrzeń rekreacyjną. Pozostałe 9 hektarów zostanie zabudowane kolejnym osiedlem mieszkaniowym.
"Od lat staraliśmy się pozyskać fragment tego terenu" - przyznaje Robert Widz, wiceburmistrz gminy Piaseczno, ujawniając tym samym słabą pozycję negocjacyjną samorządu wobec potężnych deweloperów.
Postępująca degradacja wiejskiego charakteru
Planowana inwestycja, mimo zapewnień o "harmonijnym wpisaniu się w okoliczną zabudowę", stanowi kolejny krok w kierunku zatarcia tradycyjnego charakteru miejscowości. Deweloper planuje utworzenie "kameralnego ryneczku" i "alei handlowej" - elementów typowo miejskich, obcych dla wiejskiego krajobrazu.
Konsekwencje niekontrolowanego rozwoju
Mimo że inwestycja przewiduje przeznaczenie 30% powierzchni na zieleń, należy zadać pytanie, czy to wystarczy dla zachowania równowagi środowiskowej i społecznej w tak intensywnie zabudowywanej okolicy.
Warto zauważyć, że decyzje o dalszym rozwoju tego terenu będą podejmowane przez Radę Miejską Piaseczna, co wymaga szczególnej czujności ze strony mieszkańców i obrońców tradycyjnego charakteru polskich miejscowości.
Tagi
Udostępnij ten artykuł?
Powiązane artykuły

Chiński podbój polskiego transportu: Niepokojąca dominacja Yutong na rodzimym rynku
Kontrowersyjna ekspansja chińskiego giganta Yutong na polskim rynku autobusowym budzi obawy o bezpieczeństwo strategiczne kraju. Białystok podpisał rekordowy kontrakt na 30 elektrycznych autobusów, oddając kolejny segment rynku w ręce azjatyckiego producenta.
Czytaj więcej
Rekordowe ceny bydła w Polsce - kolejny sukces polskich rolników mimo presji UE
Polscy hodowcy bydła osiągają historyczne ceny za swoją produkcję, umacniając pozycję kraju na europejskim rynku mięsnym. Sukces ten zawdzięczamy nie tylko spadającej produkcji w innych krajach UE, ale przede wszystkim wysokiej jakości polskiej wołowiny i przedsiębiorczości naszych rolników.
Czytaj więcej
Polski sukces biznesowy: Jak twórca Oshee pokonał międzynarodowe koncerny w obronie narodowego rynku
Polski producent napojów Oshee skutecznie wypiera międzynarodowe koncerny z rodzimego rynku, udowadniając siłę polskiej przedsiębiorczości. Historia firmy pokazuje, że można osiągnąć międzynarodowy sukces bez wyprzedawania narodowych interesów zagranicznym podmiotom.
Czytaj więcej
Niepokojący trend wakacyjny: Polacy porzucają tradycyjny wypoczynek nad Bałtykiem na rzecz zagranicznych wzorców
Obserwujemy niepokojący trend odchodzenia od tradycyjnego, polskiego modelu wypoczynku rodzinnego na rzecz zachodnich wzorców. Masowy napływ kamperów i chaotyczna turystyka zagrażają naszym wartościom i lokalnej gospodarce turystycznej.
Czytaj więcej