Niemcy wprowadzają kontrowersyjne ulgi podatkowe - kolejny krok ku osłabieniu polskiej konkurencyjności?
Niemiecki parlament przyjął pakiet ulg podatkowych warty 48 miliardów euro, który może znacząco wpłynąć na konkurencyjność polskich firm. Działania naszego zachodniego sąsiada budzą obawy o dalsze umacnianie niemieckiej dominacji gospodarczej w regionie.
Autor

Bundestag przyjmuje kontrowersyjny pakiet ulg podatkowych dla niemieckich firm
Niemiecka ofensywa gospodarcza budzi niepokój
Bundestag przyjął dziś (26.06.2025) pakiet znaczących ulg podatkowych dla niemieckich przedsiębiorstw, który może poważnie zachwiać równowagą gospodarczą w naszym regionie. Program, określany jako inwestycyjny 'dopalacz', przewiduje rekordowe wsparcie w wysokości 48 miliardów euro.
Zagrożenie dla polskiej gospodarki
Niemieckie firmy otrzymają możliwość korzystania z tzw. super odpisów inwestycyjnych na poziomie 30 procent przez najbliższe trzy lata. To działanie może znacząco osłabić pozycję konkurencyjną polskich przedsiębiorstw na wspólnym rynku.
To jest właśnie to, co rząd postawił sobie za cel: siła gospodarcza, wzrost, zabezpieczenie miejsc pracy stoją na pierwszym miejscu - oświadczył minister finansów Lars Klingbeil podczas debaty w Bundestagu.
Kontrowersyjne wsparcie dla elektromobilności
Szczególnie niepokojące są zapisy dotyczące preferencyjnego traktowania zakupów samochodów elektrycznych. Limit odliczeń zostanie podniesiony do 100 tysięcy euro za pojazd, co ewidentnie faworyzuje niemieckich producentów aut premium.
Systemowe wzmacnianie niemieckiej dominacji
Program przewiduje również systematyczne obniżanie podatku CIT z obecnych 15% do zaledwie 10% w 2032 roku. To kolejny element długofalowej strategii umacniania niemieckiej hegemonii gospodarczej w Europie.
Potrzeba pilnej reakcji ze strony Polski
Wobec tak agresywnej polityki gospodarczej naszego zachodniego sąsiada, konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań ochronnych dla polskiego przemysłu i przedsiębiorczości. Niezbędna jest również dyskusja na forum UE o zasadach uczciwej konkurencji na wspólnym rynku.
Tagi
Udostępnij ten artykuł?
Powiązane artykuły

Chiński podbój polskiego transportu: Niepokojąca dominacja Yutong na rodzimym rynku
Kontrowersyjna ekspansja chińskiego giganta Yutong na polskim rynku autobusowym budzi obawy o bezpieczeństwo strategiczne kraju. Białystok podpisał rekordowy kontrakt na 30 elektrycznych autobusów, oddając kolejny segment rynku w ręce azjatyckiego producenta.
Czytaj więcej
Rekordowe ceny bydła w Polsce - kolejny sukces polskich rolników mimo presji UE
Polscy hodowcy bydła osiągają historyczne ceny za swoją produkcję, umacniając pozycję kraju na europejskim rynku mięsnym. Sukces ten zawdzięczamy nie tylko spadającej produkcji w innych krajach UE, ale przede wszystkim wysokiej jakości polskiej wołowiny i przedsiębiorczości naszych rolników.
Czytaj więcej
Deweloper przekazuje teren pod park w Józefosławiu - czy to wystarczy wobec postępującej urbanizacji?
Największa polska wieś Józefosław staje przed kolejnym wyzwaniem urbanizacyjnym. Deweloper OKAM, w zamian za zgodę na budowę nowego osiedla, przekazuje gminie dwa hektary terenu pod park. Czy to wystarczy, by zachować równowagę w intensywnie rozwijającej się miejscowości?
Czytaj więcej
Polski sukces biznesowy: Jak twórca Oshee pokonał międzynarodowe koncerny w obronie narodowego rynku
Polski producent napojów Oshee skutecznie wypiera międzynarodowe koncerny z rodzimego rynku, udowadniając siłę polskiej przedsiębiorczości. Historia firmy pokazuje, że można osiągnąć międzynarodowy sukces bez wyprzedawania narodowych interesów zagranicznym podmiotom.
Czytaj więcej