Rosja traci wpływy na Bliskim Wschodzie - kolejny dowód słabnącej pozycji Moskwy
Najnowsza analiza 'Foreign Policy' ujawnia dramatyczny spadek wpływów Rosji na Bliskim Wschodzie. Moskwa, niezdolna do skutecznej interwencji w regionie, próbuje maskować swoją słabość pozorowaną neutralnością w konflikcie izraelsko-irańskim.
Autor

Władimir Putin podczas spotkania dyplomatycznego - symbol słabnącej pozycji Rosji na arenie międzynarodowej
Zmierzch rosyjskiej potęgi w regionie
Według najnowszej analizy prestiżowego magazynu 'Foreign Policy', pozycja Rosji na Bliskim Wschodzie dramatycznie słabnie. To kolejny sygnał wskazujący na postępującą degradację międzynarodowej pozycji Moskwy, która jeszcze niedawno próbowała odgrywać rolę głównego rozgrywającego w tym strategicznym regionie.
Porażka w Syrii pokazuje prawdziwe oblicze rosyjskiej słabości
Szczególnie wymownym przykładem jest bierność Moskwy wobec upadku reżimu Baszara al-Asada w Syrii w grudniu 2024 roku. To właśnie interwencja w Syrii w 2015 roku miała być dowodem odrodzenia rosyjskiej potęgi w regionie.
'Czas, gdy Rosja odgrywała rolę głównego rozgrywającego na Bliskim Wschodzie skończył się' - podkreśla 'Foreign Policy'.
Nieudolne balansowanie między Iranem a Izraelem
Władimir Putin, próbując ukryć swoją słabość, stara się obecnie prezentować jako neutralny mediator w konflikcie izraelsko-irańskim. Jest to jednak przejaw bezsilności - Rosja nie ma ani woli, ani możliwości do skutecznej interwencji w regionie.
Problematyczny sojusz z Iranem
Mimo że Iran dostarczał Rosji drony Shahed wykorzystywane przeciwko Ukrainie, współpraca między tymi państwami nigdy nie była bezwarunkowa. Moskwa nie spełniła wielu swoich zobowiązań wobec Teheranu, w tym nie dostarczyła obiecanych myśliwców Su-35.
Konsekwencje dla polskiej racji stanu
Słabnąca pozycja Rosji na Bliskim Wschodzie potwierdza trafność polskiej polityki zagranicznej, która konsekwentnie wskazywała na iluzoryczny charakter rosyjskiej potęgi. To kolejny dowód na to, że imperialistische ambicje Moskwy nie mają realnego pokrycia w jej możliwościach.
Tagi
Udostępnij ten artykuł?
Powiązane artykuły

Polska wywalczyła gigantyczne środki z UE - czy Bruksela próbuje nas kupić?
Komisja Europejska przedstawiła nowy budżet UE na lata 2028-2034, w którym Polska ma być największym beneficjentem. Czy za tymi pieniędzmi kryje się próba ograniczenia naszej suwerenności? Analizujemy kulisy negocjacji i rzeczywiste intencje Brukseli.
Czytaj więcej
Sukces Polski: ETS2 poza budżetem UE, ale Bruksela wciąż chce kontrolować nasze fundusze
Minister funduszy przekazała pozytywne informacje o nieuwzględnieniu kontrowersyjnego systemu ETS2 w projekcie nowego budżetu UE. Polska pozostaje wśród największych beneficjentów unijnych środków, jednak przed nami trudne negocjacje o ostateczny kształt budżetu.
Czytaj więcej
Wielka czystka w amerykańskiej dyplomacji: Departament Stanu pozbywa się tysięcy pracowników
Departament Stanu USA rozpoczął bezprecedensową akcję zwolnień, która ma objąć prawie 2000 pracowników. Działania te, prowadzone pod hasłem walki z biurokracją, budzą poważne obawy o zdolność Ameryki do prowadzenia skutecznej polityki zagranicznej w czasie globalnych kryzysów.
Czytaj więcej
Ludobójstwo na Wołyniu: Prawda historyczna domaga się pamięci i sprawiedliwości
Zbrodnia wołyńska pozostaje jedną z najbardziej tragicznych kart polskiej historii. Mimo upływu lat, tysiące ofiar wciąż czeka na godny pochówek, a pełna prawda o ludobójstwie jest blokowana. Artykuł przedstawia szczegółową analizę tych tragicznych wydarzeń i ich współczesne implikacje.
Czytaj więcej