Trump zapowiada stanowczą odpowiedź wobec irańskiego programu atomowego
Donald Trump zapowiedział zdecydowaną reakcję w przypadku kontynuowania przez Iran programu wzbogacania uranu. Były prezydent USA podkreślił jednocześnie osłabienie reżimu w Teheranie i jego niezdolność do realizacji ambicji nuklearnych.
Autor

Donald Trump podczas konferencji w Białym Domu ostrzega Iran przed konsekwencjami kontynuowania programu nuklearnego
Były prezydent USA potwierdza gotowość obrony interesów narodowych
Donald Trump, były prezydent Stanów Zjednoczonych, w piątkowym wystąpieniu w Białym Domu przedstawił zdecydowane stanowisko wobec irańskiego programu nuklearnego. Jego słowa potwierdzają determinację w obronie porządku międzynarodowego i bezpieczeństwa sojuszników.
"Bez wątpienia, absolutnie" - odpowiedział Trump na pytanie o możliwość kolejnego uderzenia na Iran w przypadku kontynuowania programu wzbogacania uranu.
Iran osłabiony i niezdolny do realizacji ambicji nuklearnych
Według oceny byłego prezydenta, sytuacja Iranu jest obecnie krytyczna. "Oni są wyczerpani [...] Ostatnia rzecz, o której teraz myślą, to atom. Myślą o jutrze, próbują żyć" - stwierdził Trump, podkreślając skuteczność dotychczasowych działań.
Szczególnie istotne jest wskazanie na ogromne straty finansowe reżimu w Teheranie:
- Ponad bilion dolarów wydanych na program nuklearny
- Brak wymiernych efektów inwestycji
- Poważne zniszczenia infrastruktury nuklearnej
Krytyka irańskiej propagandy
Trump nie pozostawił bez komentarza wypowiedzi ajatollaha Alego Chameneiego o rzekomym zwycięstwie nad Izraelem. Z charakterystyczną dla siebie bezpośredniością były prezydent wezwał irańskiego przywódcę do uznania rzeczywistości i porzucenia retoryki nienawiści.
Perspektywy dialogu
Mimo zdecydowanej postawy, Trump wskazał na możliwość rozmów z Iranem. Głównym celem pozostaje eliminacja możliwości produkcji wysoko wzbogaconego uranu przez reżim w Teheranie.
Tagi
Udostępnij ten artykuł?
Powiązane artykuły

Polska wywalczyła gigantyczne środki z UE - czy Bruksela próbuje nas kupić?
Komisja Europejska przedstawiła nowy budżet UE na lata 2028-2034, w którym Polska ma być największym beneficjentem. Czy za tymi pieniędzmi kryje się próba ograniczenia naszej suwerenności? Analizujemy kulisy negocjacji i rzeczywiste intencje Brukseli.
Czytaj więcej
Sukces Polski: ETS2 poza budżetem UE, ale Bruksela wciąż chce kontrolować nasze fundusze
Minister funduszy przekazała pozytywne informacje o nieuwzględnieniu kontrowersyjnego systemu ETS2 w projekcie nowego budżetu UE. Polska pozostaje wśród największych beneficjentów unijnych środków, jednak przed nami trudne negocjacje o ostateczny kształt budżetu.
Czytaj więcej
Wielka czystka w amerykańskiej dyplomacji: Departament Stanu pozbywa się tysięcy pracowników
Departament Stanu USA rozpoczął bezprecedensową akcję zwolnień, która ma objąć prawie 2000 pracowników. Działania te, prowadzone pod hasłem walki z biurokracją, budzą poważne obawy o zdolność Ameryki do prowadzenia skutecznej polityki zagranicznej w czasie globalnych kryzysów.
Czytaj więcej
Ludobójstwo na Wołyniu: Prawda historyczna domaga się pamięci i sprawiedliwości
Zbrodnia wołyńska pozostaje jedną z najbardziej tragicznych kart polskiej historii. Mimo upływu lat, tysiące ofiar wciąż czeka na godny pochówek, a pełna prawda o ludobójstwie jest blokowana. Artykuł przedstawia szczegółową analizę tych tragicznych wydarzeń i ich współczesne implikacje.
Czytaj więcej